O projekcie > Wiadomości > 25 lat...

25 lat samorządności - apel prezydenta do organizacji pozarządowych

2015-02-06
- Zachęcam Państwa do inicjowania przedsięwzięć, które będą podkreślać rolę samorządów w Polsce - zaapelował prezydent Bronisław Komorowski m.in. do organizacji pozarządowych i samorządów. W tym roku mija 25 lat odrodzenia samorządu terytorialnego. To rok refleksji nad istotą samorządności, zrozumienia potrzeby coraz mocniejszego uruchomienia pokładów obywatelskiej aktywności w ramach samorządów i poprzez samorządy. 

W apelu wystosowanym do mieszkańców wsi, miast i metropolii, a także organizacji pozarządowych i lokalnych środowisk przedsiębiorców Bronisław Komorowski zachęca do organizacji debat, seminariów, wystaw, koncertów i konkursów, które będą podkreślać rolę samorządów w Polsce.

Prezydent Bronisław Komorowski, obejmując patronatem obchody 25-lecia odrodzenia samorządu, chciałby, aby 2015 rok był rokiem polskiej samorządności, obchodzonym pod silnym znakiem przemian w wymiarze lokalnych wyzwań, zrozumiałym dla wszystkich, którzy chcieliby dalszych głębokich zmian w Polsce. W liście skierowanym m.in. do organizacji pozarządowych Prezydent RP zaprasza do wspólnego świętowania i organizowania wydarzeń związanych z tą rocznicą. 

- 25-lecie pierwszych wolnych wyborów samorządowych łączy się ze świętem Wolności, które obchodziliśmy w 2014 roku. Zachęcam Państwa do inicjowania przedsięwzięć, które będą podkreślać rolę samorządów w Polsce. Kieruję to zaproszenie do mieszkańców wsi, miast i metropolii, do instytucji naukowych, organizacji pozarządowych, lokalnych środowisk przedsiębiorców; do przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej. Przedsięwzięcia te obejmę specjalnym patronem Prezydenta RP „25 LAT SAMORZĄDNOŚCI". Do włączenia się w to wspólne święto serdecznie wszystkich zapraszam" - napisał w apelu Bronisław Komorowski. 

W ożywianiu obywatelskiego wymiaru samorządności terytorialnej szczególną rolę odgrywają organizacje pozarządowe. To ich aktywność jest skierowana w stronę osiągania wspólnych celów, które często są impulsem do zmian i rozwoju lokalnych wspólnot. To właśnie ich inicjatywy współrealizowane z instytucjami samorządu terytorialnego są w stanie przyczynić się do budowy kapitału społecznego na poziomie „ Małych Ojczyzn”.

Wszystkie wydarzenia związane z obchodami 25-lecia samorządu terytorialnego, realizowane przez organizacje pozarządowe w 2015 roku (w tym debaty, konferencje, seminaria, spotkania, koncerty, wystawy, konkursy, imprezy sportowe), po spełnieniu kryteriów, będą mogły także uzyskać specjalny „Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25 lat Samorządności”. 

Jak informuje Olgierd Dziekoński,  minister w Kancelarii Prezydenta RP, wnioski o przyznanie patronatu można składać poprzez stronę internetową lub wysłać poczta tradycyjną na adres: Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa, z dopiskiem „25 LAT SAMORZĄDNOŚCI".

Wszyscy organizatorzy wydarzeń rocznicowych, którzy są zainteresowani tym żeby informacje o ich obchodach znalazły się na oficjalnej stronie internetowej 25-lecia samorządności, są proszeni o wysyłanie z co najmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem szczegółowych informacji (nazwa, miejsce i termin wydarzenia, organizator, krótki opis wydarzenia) na adres email: 25latsamorzadnosci@prezydent.pl.

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: