O projekcie > Wiadomości > Młodzi zgierzanie...

Młodzi zgierzanie współdecydują

2013-05-02

Zagraj w miasto - przez wiedzę do Zmian to projekt Stowarzyszenia Wielokulturowy Zgierz oraz Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ramach projektu, dzięki atrakcyjnemu narzędziu edukacyjnemu jakim jest gra "Budżet Miasta", uczniowie mają okazję pierwszy raz zobaczyć jak wygląda budowanie budżetu miasta. W ramach projektu zostaną przeprowadzone także konsultacje społeczne budżetu Zgierza na rok 2014.

W zgierskim liceum im. Romualda Traugutta rozgrywki poprowadziły słuchaczki Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które przeszły szkolenie, a także uczestniczyły w testach na etapie tworzenia gry. Jak w prawdziwym życiu osoba, która  najlepiej zarządza miastem, finansując ważne instytucje, dokonując w nich modernizacji i nie doprowadza miasta do bankructwa, zwycięża. Grających i grające spotykają różne wydarzenia (długa zima, referendum zwołane przez opozycję), a także możliwości (szanse aplikowania o środki zewnętrzne, możliwość włączenia mieszkańców do procesów decyzyjnych), co jak podkreślają uczniowie i uczennice dodaje grze dynamiki i podnosi emocje.

Wspólne rozgrywki okazały się trafionym pomysłem, uczestnicy mieli okazję  porozmawiać na temat finansów swojego miasta, jak się okazało większość grających wcześniej nie interesowała się budżetem miasta. Skala wydatków na utrzymanie poszczególnych instytucji była sporym zaskoczeniem dla uczestników gry.

Osoby, które uzyskały najwięcej punktów spotkają się w kolejnym etapie rozgrywek, który rozpocznie się w maju. Do końca kwietnia br. prowadzone były rozgrywki w kolejnych klasach SLO oraz pozostałych szkołach ponadgimnazjalnych, które zgłosiły się do udziału w projekcie.

Gra „Budżet Miasta” przybliża zgierzanom i zgierzankom zasady finansowania miasta. W atrakcyjny sposób prezentuje specyfikę budowy budżetu miasta, skalę wydatków, praktyczną wiedzę na temat działania administracji. Dzięki zdobytym kompetencjom graczom będzie łatwiej monitorować działania władzy i włączać się w procesy podejmowania decyzji.

Do udziału w rozgrywkach w zintegrowane ze sobą gry – planszową, stojącą grę „ludzie-pionki” oraz grę miejską zostaną zaproszeni uczniowie i uczennice szkół ponadgimnazjalnych, a także dorośli mieszkańcy i mieszkanki miasta. Instruktorami i instruktorkami gry są słuchacze Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Równolegle do rozgrywek odbywają się konsultacje przyszłorocznego budżetu miasta z udziałem Zgierzan oraz przedstawienie ich propozycji władzom. Rezultatem będzie zwiększenie świadomości wśród mieszkańców na temat tego jak działa system zarządzania miastem, ich większa aktywność i tym samym większy wpływ społeczności na rządzących.

Wersja uniwersalna gry została rozesłana do organizacji pozarządowych na terenie Polski, które zajmują się edukacją obywatelską i włączeniem społeczności lokalnych w procesy partycypacji publicznej.

Projekt Zagraj w miasto - przez wiedzę do zmian finansowany ze środków Rządowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO 2012

zobacz też: zagrajwmiasto.pl

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: