O projekcie > Wiadomości > Nagroda Obywatelska...

Nagroda Obywatelska przyznana

2013-05-29

Prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z okazji „Dnia Samorządu Terytorialnego” wręczył po raz pierwszy Nagrodę Obywatelską. Wśród nominowanych i nagrodzonych znalazły się osoby, gminy i organizacje współpracujące z projektem Decydujmy razem.

Nagroda Obywatelska Prezydenta RP jest wyróżnieniem wybitnych, nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, które mogą stanowić wzory do naśladowania.

Wręczając nagrodę Prezydent dziękował i gratulował nominowanym i odznaczonym. – Myślę, że wszyscy będziemy traktowali ją przede wszystkim jako wielkie wyzwanie i zobowiązanie na przyszłość. To zadanie jest cały czas aktualne, musimy kształtować postawy obywatelskie, w których się mieści aktywność, dostrzeganie problemów innych ludzi, słabszych, biedniejszych, będących w trudniejszej sytuacji. To jest także kwestia kształtowania szacunku w wymiarze miasta, województwa, gminy powiatu, to jest też kształtowanie miłości Ojczyzny – zaznaczył.

W swoim wystąpieniu Bronisław Komorowski dziękował także wszystkim, którzy wykazują inicjatywę i działają na rzecz pogłębienia mechanizmów obywatelskiego zaangażowania. – Reforma samorządowa otworzyła drogę do pogłębienia mechanizmów zaangażowania obywateli w rozwiązywania spraw swojej społeczności lokalnej i całego kraju – mówił.

Nagroda będzie corocznie przyznawana jest w trzech kategoriach:

1. Wspólnota Obywatelska – dla gmin i powiatów, które w najszerszym stopniu umożliwią swym mieszkańcom uczestnictwo w realizacji zadań publicznych;

2. Partnerstwo Samorządów – dla jednostek samorządu, które będą ze sobą najefektywniej współpracować i wykształcą wzory działań dla innych;

3. Obywatelska Inicjatywa Lokalna – dla organizacji obywatelskich lub poszczególnych osób, które w szczególny sposób zasłużą się w pracy na rzecz dobra wspólnego.

Laureatami pierwszej edycji zostali:

Miasto Gdynia - Gdynia w dialogu z mieszkańcami, (w kategorii Wspólnota Obywatelska);

- Partnerstwo 5 gmin: Wisznice, Sosnówka, Rossosz, Jabłoń, Podedwórze pn. „Dolina Zielawy” (w kategorii Partnerstwo Samorządów);

- Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom I Młodzieży Sprawnej Inaczej - Moja Gmina Moim Domem (w kategorii Obywatelska Inicjatywa Lokalna).

Do pierwszej edycji nagrody zostało nominowanych 10 projektów. Nominacje do nagrody, z których zwycięzców wybrał osobiście prezydent, przedstawiła 25-osobowa kapituła. Kapitule przewodniczy prof. Jerzy Regulski, a w jej skład wchodzą przedstawiciele związków samorządowych, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, przedstawiciele partnerów projektu Decydujmy razem oraz ludzie nauki i przedstawiciele mediów lokalnych.

Podczas uroczystego wręczenia nagród, które miało miejsce 28 maja 2013 roku w Pałacu Prezydenckim, przewodniczący Kapituły tak mówił o idei Nagrody: – Dialog i współpraca są elementami koniecznymi do osiągnięcia sukcesu w życiu publicznym. Nie wystarczy jednak o tym mówić, że to jest potrzebne, trzeba wskazywać jak to się robi i trzeba umieć zastosować to w życiu praktycznym.

Kapituła wybrała nominowanych spośród 126 projektów zgłoszonych na Witrynę Obywatelską, na której gromadzone są najlepsze przykłady z Polski. Partnerem Witryny jest projekt Decydujmy razem.

W kategorii „Wspólnota Obywatelska” do nagrody nominowano trzy projekty:

- „Budowa społeczeństwa obywatelskiego” (Gmina Morawica);

- „Gdynia w dialogu z mieszkańcami” (Miasto Gdynia)

- „Program Zielone Podwórka Szczecina” (Miasto Szczecin).

Cztery projekty otrzymały nominację w kategorii „Partnerstwo Samorządów”:

„Kompleksowy System Gospodarki Odpadami” (celowy związek gmin);

- „Kongres +Obywatel Senior+”;

- „Partnerstwo pięciu gmin: Wisznice, Sosnówka, Rossosz, Jabłoń, Podedwórze pod nazwą +Dolina Zielawy+”

- „Stowarzyszenie Powiatów, Miast i Gmin EGO Kraina Bociana”.

W kategorii „Obywatelska Inicjatywa Lokalna” nominację otrzymały:

„Moja Gmina Moim Domem” (Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej);

- „Naprawmy to razem!” (Lepsza Gmina Czerwonak – nieformalna grupa obywateli);

- „Szlak Greenway Naszyjnik Północy” (Fundacja Naszyjnik Północy).

Gratulujemy nominowanym oraz zwycięzcom i zachęcamy wszystkich do zgłaszania swoich projektów w Witrynie Obywatelskiej i udziału w kolejnej edycji Nagrody.

Obejrzyj transmisję: Nagroda Obywatelska 2013 – finał I edycji konkursu z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: