O projekcie > Wiadomości > Startuje II edycja...

Startuje II edycja Akademii Lokalnej Polityki Publicznej

2013-08-24

Startuje II edycja bezpłatnej Akademii współdecydowania dla samorządowców. Pierwsze warsztaty odbędą się w województwie podkarpackim.

Branie pod uwagę zdania lokalnej społeczności w trakcie podejmowania decyzji przez samorządy pomału staje się normą. Nowoczesne i skuteczne rządzenie wymaga wręcz od władz stałego kontaktu z mieszkańcami i partycypacyjnego tworzenia oraz wdrażania programów lokalnych. Nie zawsze jest to łatwe i nie każdy samorząd wie jak to robić.

Właśnie dla tych, którzy chcą poznawać zagadnienia związane z partycypacją, a zdobytą wiedzę wykorzystywać do rozwoju swojego samorządu, partnerzy projektu "Decydujmy razem" przygotowali bezpłatne warsztaty. Już we wrześniu rusza II edycja działań  w ramach Akademii Lokalnej Polityki Publicznej (ALPP). Pierwsze spotkania odbędą się woj. podkarpackim. 

Celem ALPP jest wspieranie partycypacji w kształtowaniu i realizacji skutecznych strategii rozwoju gmin, powiatów oraz dzielnic. Uczestnicy Akademii zdobywają praktyczną wiedzę i przekonują się o zaletach partycypacji na poziomie lokalnym. Udział w wydarzeniach ALPP pozwala poszerzać wiedzę w zakresie planowania działań samorządów połączonego z diagnozą problemów społecznych. W przypadku sytuacji kryzysowych, zdobyte umiejętności ułatwiają prowadzenie negocjacji a także pomagają w aktywizacji lokalnej społeczności. 

- Akademia kompleksowo podchodzi do kwestii udziału społeczności lokalnych w podejmowaniu decyzji publicznych. Pokazuje zarówno perspektywę samorządu jak i obawy mieszkańców. Niejednokrotnie decyzje administracyjne mieszkańcy odbierają jako sprzeczne z ich interesem. Praktyka pokazuje, że właśnie wspólna analiza i poszukiwanie rozwiązań budują zaufanie. Ono natomiast procentuje przy kolejnych projektach – komentuje Monika Eilmes-Glegoła, kierowniczka projektu „Decydujmy razem” w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Zajęcia w ramach ALPP prowadzone jest metodą dwóch kroków. W pierwszej części odbywają się warsztaty. W drugiej wizyty studyjne, połączone z seminarium. Uczestnicy biorący udział w wydarzeniach ALPP otrzymują certyfikat.    

Zapraszamy wójtów, burmistrzów, starostów, naczelników wydziałów oraz sekretarzy, pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, przewodniczących rad, radnych oraz innych delegowanych przez urząd pracowników chcących wziąć udział w warsztatach i wizytach studyjnych. 

Najbliższe warsztaty zaplanowaliśmy kolejno: 

9-10 września 2013 - Przemyśl - Zrównoważony rozwój 

16-17 września 2013 - Tarnobrzeg - Integracja społeczna 

19-20 września 2013 - Rzeszów - Przedsiębiorczość i zatrudnienie 

Po zakończeniu warsztatów planowana jest wizyta studyjna w Stalowej Woli w dniach 3-4 października 2013.

Kolejne wydarzenia  ALPP odbędą się odpowiednio: woj. pomorskie – październik/listopad br., woj. lubuskie: styczeń/luty 2014r.

Więcej informacji o ALPP i dokumenty rejestracyjne: www.decydujmyrazem.pl/akademia

Dodatkowych informacji o Akademii udziela: 

Agata Jagodzińska, Moderatorka Akademii z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej: tel. 22-351-93-19, e-mail: alpp@frdl.org.pl 

ALPP  w woj. podkarpackim medialnie wspiera:  

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: