O projekcie > Wiadomości > YouChoose: symulator...

YouChoose: symulator budżetu on-line

2013-03-07

Symulator budżetu on-line może być świetnym narzędziem edukacyjnym. W czytelny sposób pokazuje konsekwencje cięć budżetowych, a także to, że poszczególne decyzje są ze sobą powiązane, a budżet samorządu ma swoje ograniczenia. Należy jednak zwrócić uwagę, że bardzo wiele zależy od tego, kto tworzy opisy usług i konsekwencji zmian budżetowych. Urzędnicy reprezentujący samorząd nawet nieświadomie mogą w korzystniejszym świetle przedstawiać zmiany zgodne z zapatrywaniami instytucji, w których pracują. Dlatego warto, by opisy tworzyły zespoły ekspertów reprezentujące różne grupy interesów. Wówczas mają one szansę być jak najbardziej bezstronne.

Na potrzeby Bazy Dobrych Praktyk Partycypacji, prowadzonej w ramach projektu "Decydujmy razem", opracowaliśmy prezentację w języku polskim Narzędzia YouChoose, wypracowanego w urzędzie londyńskiej gminy Redbridge we współpracy z LocalGovernmentGroup oraz organizacją YouGov, aby zaangażować obywateli w proces podejmowania trudnych decyzji wynikających z potrzeby cięć budżetowych. Jest ono dostępne bezpłatnie dla wszystkich angielskich i walijskich samorządów. Każdy samorząd może dopasować narzędzie do swoich potrzeb, zmieniając kategorie budżetowe, opisy oraz konsekwencje. 

Tego właśnie narzędzia użyto w Lambeh (dobrepraktyki.decydujmyrazem.pl) podczas konsultacji cięć budżetowych.

Warty uwagi jest również opis procedury "Dziesięć kroków do zapewnienia wysokiej jakości badań i konsultacji", którą kierują się urzędnicy w Lambeth, żeby zapewnić wysokie standardy przeprowadzania konsultacji. Takie procedury są możliwe do wypracowania w każdym samorządzie w Polsce i sprzyjają przejrzystości i skuteczności działań urzędu.

Zapraszamy do korzystania i inspirowania się!

Szukasz innych narzędzi pomocnych we wspólnym podejmowaniu decyzji? Skorzystaj z naszej skrzynki z narzędziami.

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: