Biblioteka > "Decydujmy razem" > Partycypacja...

Partycypacja publiczna krok po kroku - antologia tekstów

2014-04-17 Wybór i opracowanie: Oktawiusz Chrzanowski
Partycypacja publiczna krok po kroku - antologia tekstów

Przewodnik ten kierujemy przede wszystkim do urzędników i polityków lokalnych. Jego tytuł jest przewrotny – niemożliwe jest bowiem stworzenie jednej, szczegółowej i dobrej na każdą okazję instrukcji procesu partycypacyjnego „krok po kroku”. Z drugiej strony wydaje się, że w wielu miejscach w Polsce AD 2014 urzędnicy lub politycy lokalni potrzebują takiego właśnie instruktażu.

O kształcie niniejszej antologii decydowały cztery kryteria doboru tekstów:
1. Przekrój zagadnień – zgromadzone teksty mają porządkować wiedzę dotyczącą ważnych, często pomijanych bądź nieopracowanych jeszcze w Polsce zagadnień. Dobór takich, a nie innych tematów jest wynikiem rozmów z polskimi samorządowcami. To właśnie angażowanie obywateli stanowi największe wyzwanie, często zdarza się, że oczekiwania uczestników procesówpartycypacyjnych okazują się niespodziewanym źródłem problemów, a brak systematycznej ewaluacji własnych działań ogranicza rozwój lub sprowadza na manowce utartych ścieżek myślenia o partycypacji. Proponujemy więc wycieczkę po rozmaitych punktach widzenia i odniesienia, podczas której podpatrzymy partycypację z rozmaitych kątów i perspektyw.

2. Praktyczny wymiar – każdy z tekstów w antologii ma odpowiadać na pytania: jak wdrażać partycypację z pozycji urzędu chcącego włączyć lokalną społeczność w podejmowanie decyzji publicznych? O czym nie wolno zapomnieć w trakcie prowadzonego procesu? Od czego zacząć?

3. Pewność źródeł – nie trzeba koniecznie wyważać otwartych drzwi, tworząc nowe teksty, jeżeli można sięgnąć po istniejące opracowania. Dlatego Partycypacja publiczna krok po kroku jest antologią tekstów zagranicznych niedostępnych w języku polskim i opracowanych przez specjalistów w zakresie konkretnych zagadnień. Autorzy przetłumaczonych tekstów są wieloletnimi praktykami partycypacji publicznej, na co dzień doradzają innym, jak planować i prowadzić procesy partycypacyjne. Swoje metodologie, wskazówki i punkty widzenia opierają na wiedzy płynącej z własnych doświadczeń. I nie ma przy tym znaczenia, że obszarem ich działań są inne kraje, np. Hiszpania czy Wielka Brytania. Dlaczego? Patrz: punkt czwarty.

4. Uniwersalna podstawa – poszczególne części i zagadnienia procesu partycypacyjnego rządzą się regułami, które składają się na uniwersalną podstawę działań partycypacyjnych. Reguły te, możliwe do zastosowania przez każdego, dotyczą kwestii planowania, organizacji i prowadzenia procesu tak, aby unikać pułapek lub rozbrajać je i wykorzystywać na bieżąco zebrane doświadczenia.

Zapraszamy do lektury. Można czytać tę książkę od deski do deski albo wybierać zagadnienia najbardziej nas interesujące. Zawsze można też poszukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania wtedy, kiedy się pojawią. Polecamy również czerpanie wiedzy w trakcie lektury (jak i przy innych okazjach) z Bazy dobrych praktyk partycypacji prowadzonej przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (www.dobrepraktyki.decydujmyrazem.pl).

Wydawca: Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych

Komentarze

Imię
Email
Komentarz
RSS Subskrybuj

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy...

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: