Biblioteka > "Decydujmy razem" > Rocznik naukowy "Zoon...

Rocznik naukowy "Zoon Politikon" nr 5/2014

2014-06-23
Rocznik naukowy

Zapraszamy do lektury ostatniego już rocznika naukowego „Zoon Politikon”. W związku z obchodami 25-lecia demokracji w Polsce, numer w całości poświęcony zostanie temu właśnie zagadnieniu. Tematy wiodące to: demokracja - zmiana społeczna - przestrzeń publiczna, dylematy nowoczesnych społeczeństw oraz wychowanie w demokracji.

Na te liczne pytania i obawy krążące wokół demokracji, próbują odpowiedzieć autorzy niniejszego wydania. Zawartość tego tomu można podzielić na trzy podstawowe części. W pierwszej znajdują się teksty podejmujące problemy nakreślające rozmaite podejścia i perspektywy o charakterze teoretycznym, metodologicznym oraz badawczym. Część druga zawiera artykuły o praktycznych problemach współczesnych demokracji, zarówno tych ugruntowanych i ustabilizowanych, jak i aspirujących dopiero do zastosowania rozwiązań proceduralnych i normatywnych oraz aksjologicznych. I wreszcie trzecia część zawiera niezwykły przekład (autorstwa Agnieszki Hałas) nieznanego dotychczas, odnalezionego po kilkudziesięciu latach na Columbia University, tekstu-raportu Floriana Znanieckiego, publikowanego tutaj, po raz pierwszy w języku polskim. Przekład ten poprzedzony jest artykułem profesor Elżbiety Hałas, wybitnego, cenionego w kraju i za granicą znawcy twórczości Znanieckiego.

Mamy nadzieję, że najnowszy numer „Zoon Politikon” skłoni do refleksji nad kondycją i jakością naszej rzeczywistości demokratycznej.

Realizacja: Fundacja Fundusz Współpracy


Komentarze

Imię
Email
Komentarz
RSS Subskrybuj

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy...

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: