Biblioteka > Inni o partycypacji > Od animacji do...

Od animacji do rewitalizacji społecznej - dialog perspektyw i doświadczeń (2010)

2013-05-06 Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL
Od animacji do rewitalizacji społecznej - dialog perspektyw i doświadczeń (2010)

Rewitalizacja łączy działania z zakresu budownictwa, planowania przestrzennego, przedsiębiorczości i polityki społecznej, które realizowane powinny być w oparciu o kompleksowe „lokalne programy rewitalizacji”. To właśnie optyka społecznej zmiany – społecznej rewitalizacji – zaczyna być najbardziej inspirującym i kreatywnym elementem planowania i realizacji procesów rewitalizacji. W procesie rewitalizacji najważniejsi są ludzie, widziani nie jako pojedyncze osoby, lecz przede wszystkim jako grupa, społeczność, która wspólnie zamieszkuje i tworzy dane terytorium.

Rewitalizacja społeczna, podejmując problematykę „ożywienia” społeczności, jej wspólnotowego wymiaru, czerpie wprost z dorobku animacji kultury i animacji społecznej, a także z doświadczeń wielorakich działań, jakie były i są podejmowane w celu „aktywizowania społeczności lokalnych”. Dlatego publikacji pt. „Od animacji do rewitalizacji – dialog perspektyw i doświadczeń” przyświeca cel przypomnienia i ukazania zagadnienia rewitalizacji społecznej w szerokim kontekście działań i przemian, jakie zachodziły w Polsce lokalnej w ciągu 20 lat demokratycznej transformacji.

Autorzy mają nadzieję, że zaproponowana publikacja będzie stanowiła bodziec do refleksji nad wymiarem lokalnym działań społecznych, nad sukcesami i porażkami, których doświadczyliśmy w ostatnim dwudziestoleciu oraz będzie inspiracją do podejmowania innowacyjnych działań.

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, przygotowana na potrzeby Dorocznej Konferencji na Rzecz Aktywizacji i Rozwoju Społeczności Lokalnych.

Komentarze

Imię
Email
Komentarz
RSS Subskrybuj

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy...

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: